LE POESIE

 

DHEMBIA

Dhembia ka nėėnė
qė e humbi djalin nė luetė.
Dhembia ka shoqia
qė mbeti pa shoqim pėr gjithmonoė.
Po fėmijėt qė mbeten jetima
kur tė riten do tė usntrojn
tė bėhen Uck
pėr liri tė luftojn.
-----------------------------------------------------------------------------------
DOLORE
Il dolore della madre
che ha perso il suo figlio in guerra.
Il dolore della moglie
che e' rimasta senza il marito per sempre.
I bambini rimasti senza madre e senza padre
quando cresceranno dovranno andare con l'UCK
per combattere per la liberta'.

 

CKA TI SHKRUAJ KOSOVĖS

Kosov, cka tė shkruaj
pėrty zemra mpikongjak
tė sakauaj parkivol
tė shkruaj pėr ngjarje ditsh
tė shkruaj pėr vajtime nėnėsh
vraste burgosje arrestime
lot vajshfėmi
ckati shkruaj Josovs
Kosov edashur ebukur emartire.

 

LIRIA

Sh e bukuk je liri
sa e shtrejnjtė je.
Ti ke ikun nga puna
ti ke ikun nga mendja.
Duhesh tė punojsh
por edhe tė luftojsh
me trojet tona lirinė tė gėzojm
dhe ne tė gjithė sė bashkv
do tė festojm.
----------------------------------------------------------------------------------
LIBERTA'
Quanto sei bella liberta', quanto sei importante.
Tu non sei piu' nel mio lavoro,
tu non sei piu' nella mia mente.
Devo lavorare, ma anche combattere per la nostra terra.
Per la nostra liberta'
anche noi tutti insieme dobbiamo festeggiare.

 

BACK

">FETOJ LARG MESIT TĖ SHKOLLĖS VIVO LONTANO DALLA MIA SCUOLA
Fetoj larg mesit tė shkollės unė shoget dhe shokėt e tyerė ndėrsa shkolla jonė ėshtė mbetur e mjerė.
Tash gjitha shkollat mėsimin nuk e mbajnė armiku i largai nxėnsat prej saj.
Na largoi nga shkolla na largoi nga mėsimi na largoi nga vendlindja dhe na dha trishtimin.
Gjindem larg mesit tė shkollės jetoj larg saj mallen pėr tė nė zemeėr e mbaj.
Kėshtu unė jetoj dhe s'kam paramendu nė kohė mėsimi nė shkollė mos me shku.
Kėshtu me disa fjalė jam munduar pėr me shkrua gė gjindem larg shkollės dhe nė tė s'jam tu shkua.
Hedie Latifi

Vivo lontano dalla mia scuola io, le compagne, gli altri compagni.
Invece la nostra scuola č rimasta la distrutta.
Adesso in tutte le scuole le lezioni le fanno il nemico hanno mandato gli scolari da loro.
Ci hanno fatto allontanare dalla scuola ci hanno fatto allontanare dalle lezioni ci hanno fatto allontanare dal nostro Paese e ci hanno dato la tristezza.
Mi trovo qui lontano dalla mia scuola vivo lontano da lei la felicitą per lei la tengo nel cuore.
Cosģ io vivo io non ho mai pensato che in tempo di lezione non devo andare a scuola.
Cosģ con alcune parole ho potuto scrivere che mi trovo lontano dalla mia scuola che non posso stare la

 

 

|presentazione| | storia | |diario| | testimonianze | | foto | |disegni| |files audio |